Porady

Jak pielęgnować schody drewniane?
Drewniane schody potrzebują specjalnej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku dość szybko stracą one swój urok i piękno, a przecież drewno to materiał na długie lata. Jak powinna wyglądać regularna pielęgnacja drewnianych schodów wewnętrznych?
O schody drewniane należy dbać podobnie jak o podłogę wykonaną z tego materiału. Jednak trzeba mieć na uwadze, że powierzchnia schodów jest bardziej narażona na ścieranie. Dlatego też trzeba przywiązywać szczególna uwagę do lakierowanych stopni schodów.
Przede wszystkim trzeba zadbać o zabiegi profilaktyczne. Jak ognia unikajmy silnych środków chemicznych oraz wilgoci. Agresywne środki czyszczące mogą nie tylko uszkodzić lakier, ale również wniknąć głęboko w strukturę drewna, niszcząc schody. Podobny skutek może pojawić się, gdy będziemy czyścić schody mopem i obfitą ilością wody. Pamiętajmy o tym, by do czyszczenia drewnianych stopni używać regularnie tylko i wyłącznie preparatów specjalnie do tego celu przeznaczonych. W przypadku schodów lakierowanych dobrze jest wybierać środki zawierające wosk.

Jak wybrać wygodne schody?

Schody w domu powinny być odpowiednio zaprojektowane. Tylko pod tym warunkiem okażą się one wygodne i bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając swoje przyszłe schody drewniane.
Najważniejsze kwestie świadczące o wygodzie korzystania ze schodów to wymiary stopni. Powinny być one wygodne przy codziennym przemierzaniu wysokości. Oznacza to odpowiedni dobór wysokości i głębokości stopni. Najbardziej optymalna dla naszych nóg wysokość to ok. 15 cm, z kolei, by pewnie stąpać po schodach, dobrze jest wybrać głębokość stopni wynoszącą ok. 30 cm. Dobrze też zadbać o antypoślizgowe noski. Nie bez znaczenia jest także szerokość schodów, choć ta wartość często jest uzależniona od wymiarów miejsca, w którym schody mają się znaleźć. Jeśli jednak możemy mieć wpływ na tę wartość, zadbajmy o to, by swobodnie mogły wymijać się na schodach dwie osoby. Dobrze też zadbać o wygodny bieg po wschodach. W tym celu szerokość powinna wynosić przynajmniej 80 cm. Ale pamiętajmy też, że po schodach możemy w przyszłości chcieć przenosić meble, dlatego im szersze schody, tym lepiej.


1382321_stairs

1343525_ocean_steps

Schody w salonie czy na klatce schodowej
W dzisiejszych czasach schody nie pełnią już jedynie funkcji użytkowej. Obecnie to również bardzo ważny element aranżacji wnętrza domu. Z tego też powodu coraz częściej pojawia się dylemat, jakie schody wybrać – o konstrukcji otwartej czy zamkniętej. Otwarte to takie, które wychodzą bezpośrednio do salonu, z kolei zamknięte to tradycyjne, znajdujące się na klatce schodowej.

Wybierając typ schodów dobrze jest sugerować się kilkoma kwestiami:
A. Ruch w domu – jeśli mieszka w nim więcej niż dwie osoby, lepiej jest zdecydować się na klatkę schodową, gdyż ruch na schodach prowadzących do salonu okaże się uciążliwy na co dzień.
B. Wygoda – schody otwarte nie są ograniczone ścianami, dzięki czemu można przez nie wygodnie transportować duże przedmioty, zwłaszcza meble.
C. Porządek – jeśli zależy nam na zachowaniu perfekcyjnego porządku, lepsze mogą okazać się schody zamknięte na klatce schodowej. Często bowiem na stopniach pozostawiamy rzeczy, które dopiero w późniejszym czasie będziemy chcieli przenieść na inne piętro.