Drewniane schody na taras – budowa

Schody tarasowe muszą być nie tylko wygodne, ale także stabilne, trwałe i bezpieczne. Dobrym materiałem do ich wykonania jest drewno, głównie ze względu na swoje walory estetyczne. Oczywiście najlepiej łączyć je z tarasem drewnianym, ale bardzo dobrze wygląda także w połączeniu z betonem czy kamieniem. Schody drewniane mają także prostszą konstrukcję i są mniej pracochłonne – nie wymagają wylewek i bardziej zaawansowanych prac. Ich wykonanie, oczywiście w zależności od wybranej konstrukcji, jest stosunkowo łatwe i nie zabiera wiele czasu.

Zalety drewna

Drewno to materiał zdecydowanie prostszy w obróbce i montażu niż kamień, beton i metal. Ma poza tym wiele walorów estetycznych i dobre właściwości izolacyjne ze względu na niską przewodność cieplną. W zimne dni jest o wiele przyjemniejsze w dotyku, niż powiedzmy beton, dlatego też chętnie stosuje się je do budowy ławek czy balustrad. Na schody zbudowane z drewna przyjemniej jest wyjść boso czy nawet przysiąść na nich w chłodniejszy dzień. Niestety drewno stosowane na zewnątrz domu narażone jest na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych osłabiających jego strukturę. Generalizując można je podzielić na dwie grupy:

  • abiotyczne- deszcz, śnieg, wiatr, wahania temperatury i wilgotności, promieniowanie słoneczne, drobiny pyłu i piasku.
  • biotyczne – grzyby, owady, porosty oraz glony.

O samym materiale

Dla zachowania pełni walorów użytkowych należy odpowiednio dobrać jego rodzaj, a następnie zadbać o właściwe zabezpieczenie i okresową konserwację. Właściwości drzewa zależą od jego gęstości- im jest ona wyższa, tym większa trwałość. Na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych gatunków i rodzajów drewna krajowego oraz egzotycznego o różnych właściwościach, kolorze, rysunku i oczywiście cenie. Do stosowania na zewnątrz najlepiej wybierać drewno o najwyższej naturalnej odporności (klasa 1 w 5-punktowej skali), jednak są to gatunki egzotyczne, a zatem drogie. Drewno dębowe zaliczane jest do klasy drugiej, sosna do trzeciej (w najgłębszej warstwie, czyli tzw. twardzieli). Na zewnątrz domu drewno znajduje się w 4 lub 3 klasie zagrożenia, dlatego też drewno sosnowe, świerkowe, brzoza czy olcha wymagają impregnacji ciśnieniowej. Z tego powodu lepiej jest zakupić drewno impregnowane, niż dokonywać tego we własnym zakresie.

Konstrukcja

Jeśli chodzi o same konstrukcje, to jest ich bardzo wiele, ponieważ część osób sama tworzy projekty, aby w pełni dostosować schody do wyglądu i konstrukcji tarasu. Ogólnie można je podzielić na otwarte, pełne i stałe. Konstrukcja otwarta to po prostu deski przymocowane w dwóch lub trzech punktach do podpór, które pokazane w rzucie bocznym decydują o głębokości, wysokości i ilości stopni. Podpory mogą być wykonane np. z odpowiednio przyciętych, ułożonych na sobie i skręconych kawałków drewna. Boki i fronty schodów nie są zamknięte. Konstrukcja zamknięta to rodzaj skrzynki tworzącej kształt schodów. Drewniany szkielet jest obity deskami ze wszystkich stron.

Najbardziej pracochłonna jest chyba konstrukcja stała, polega bowiem na wkopaniu w ziemię drewnianych bali. Często wykorzystuje się do tego stare podkłady kolejowe, które ze względu na wiek mają ciekawą fakturę i barwę. Bale można ułożyć na ziemi poziomo, co wymaga jednak nie tylko stworzenia nasypu, ale także zagęszczenia ziemi poprzez ubijanie. Można je także wkopać w ziemię pionowo obok siebie, co uwidoczni ich strukturę. Rozwiązanie takie często łączy się z kamieniem, co daje bardzo ciekawy efekt.

Wykonanie schodów

Schody tarasowe nie są zazwyczaj wysokie o ograniczają się od dwóch do kilku stopni. Budowę należy zacząć od starannego przemyślenia koncepcji, rozrysowania jej i pokonania podstawowych obliczeń. W tym momencie dobrze jest już mieć zakupiony materiał, ale nie jest to warunek niezbędny, wystarczy znać jego wymiary.

Obliczenia dotyczą przede wszystkim długości schodów oraz ich szerokości. Nie powinna być ona mniejsza niż 80 cm, natomiast przy szerokości 120 cm będą mogły spokojnie minąć się dwie osoby. Stopnie schodów nie powinny być zbyt niskie, najwygodniejsza jest wysokość pomiędzy dwanaście a piętnaście centymetrów. Głębokość stopnia powinna mieć taki rozmiar, aby zmieściła się na nim stopa dorosłego człowieka, nie powinna jednak przekraczać 50 cm, ponieważ chodzenie po takich schodach może być niewygodne i będzie wymagało stawiania zbyt długich kroków. Właściwe proporcje stopni są następujące:
2 • h + s = 60-65 cm (przy czym „h” to wysokość stopnia, a „s” jego głębokość).

Jeśli do budowy schodów została wybrana konstrukcja stała wymagająca pewnych prac ziemnych, podłoże musi być dobrze zagęszczone poprzez ubijanie ręczne lub mechaniczne. Budowę schodów zawsze należy zaczynać od dołu. Szczególnie w przypadku drewna bardzo istotne jest zachowanie niewielkiego spadku, aby woda mogła swobodnie spływać i nie gromadziła się, powodując ewentualne uszkodzenia. Drewniane schody przepuszczają wodę, dzięki czemu nie tworzą się kałuże. Ponieważ jednak ich struktura pozostaje stale otwarta, niestety bardzo łatwo ulegają wszelkim czynnikom biotycznym i abiotycznym.

Budując schody na taras z drewna należy pamiętać nie tylko o wygodzie, ale także bezpieczeństwie. Szczególnie w przypadku drewna bardzo istotne jest zachowanie niewielkiego spadku, aby woda mogła swobodnie spływać i nie gromadziła się powodując ewentualne uszkodzenia. Aby wyeliminować ryzyko poślizgnięcia się, stopnie nie mogą być idealnie gładkie, dlatego lepiej nie wykorzystywać szlifowanego drewna. Mokre deski są bardzo niebezpieczne – stopnie powinno się wykańczać elementami ryflowanymi, czyli naciętymi w podłużne rowki.

Nie zapomnijmy o wyposażeniu tarasu czyli o meblach ogrodowych

Jak już mamy taras i schody nie można zapomnieć o jego urządzeniu. Potrzebne nam będą donice, ozdoby no i oczywiście np. drewniane meble ogrodowe.
Dbaj o schody, dbaj o meble i ciesz się długo pięknym tarasem!